Březen 2013

O parazitech

13. března 2013 v 22:27

Lidé jsou prolezlí červy. Způsobují i rakovinu

Co se to děje? Lidé jsou čím dál nemocnější, v ČR i ve světě. Za epidemii chorob, jako je roztroušená skleróza nebo cukrovka, mohou podle mnoha odborníků paraziti, kteří tiše a nerušeně žijí v našich tělech. Mohou způsobovat dokonce i rakovinu!
Oficiální medicína vzbuzuje dojem, že lidé ve vyspělé společnosti parazity prakticky vůbec nemají. Kam se tedy poděla všechna ta havěť, o níž se učili lékaři ještě před nějakými 30 - 40 lety? Podle Ing. Hany Bláhové z Brna, detoxikační poradkyně v rámci metody legendárního MUDr. J. Jonáše, se o nich jen přestalo mluvit.

Parazity má každý
Inženýrka Bláhová se specializuje na nervová onemocnění typu roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, epilepsie, deprese. Hledala příčiny těchto chorob i důvody, proč jsou dnes tak časté. Pátrala po společném jmenovateli pro stejné diagnózy - viry, bakterie a neživé zátěže, ale teprve v souvislosti s parazity a zoonózami se začaly vynořovat zajímavé souvislosti.

Češi mají červy! Rychle k veterináři?
Před desítkami let pronikl do skript lékařských fakult názor, že paraziti u nás byli vyhubeni. Situace je lehce absurdní: okolní státy (Německo, Francie, Švýcarsko, Rusko atd.) potíže s parazity přiznávají, avšak u nás jako by se po nich zem slehla... Co mohou parazité způsobit?
Cysty některých parazitů chrání více vrstevnaté obaly, pouzdra zvápenatí a jsou prakticky nezničitelná. Živá larva třeba u svalovce přežije až 30 let. Různé bouličky pod kůží mohou tvořit boubele tasemnic, svalovec stočený, měchožil zhoubný i větvený nebo třeba filárie. Nějaké parazity má úplně každý, avšak nikoliv stejnou sbírku.

Podívejte se, jaké nemoci možná způsobují i vám!
Parkinsonovu chorobu způsobuje kombinace několika závažných patogenů: Trichomonada vaginalis, která se krevním rozsevem dostala až do mozku, Treponema pallidum, často vrozená, Nocardia asteroides, Echinococcus (mozek), navíc někdy s Plasmodiem (neúměrné pocení parkinsoniků), ostatní parazity nevyjímaje.
Larvy všech parazitů putují hrtanem a hltanem, snadno se zachytí na štítné žláze, rozběhnou autoimunitní proces (typické pro roztroušenou sklerózu). Roztroušenou sklerózu působí Entamoeba histolica forma magna (mozek), Echinococcus multilocularis nebo granulosis - mozek a mícha, borrelie, někdy Neisseria gonorrhoeae nebo Neisseria meningitidis, polioviry, atd.
Podobně je tomu u Bechtěrevovy choroby, jejímiž viníky jsou boubele echinokoka nebo velkých parazitů (škulovce, tasemnic) na páteřním kanálu, kde utlačují míchu a periferní nervy.
Epilepsie a závratě: "I když vím, že je více druhů epilepsie, případy, se kterými jsem se setkala, byly překvapením: boubele velkých parazitů (Taenia, škulovec, echinokok) buď v mozečku, nebo ve vnitřním uchu. Bakteriální zátěže byly doprovodné", uvádí Ing. Hana Bláhová.
Parazitárního původu mohou být také závratě, točení hlavy, bušení srdce

Škrundání a plynatost
Je to dáno například tím, že diagnostika je obtížná: Například skripta pro parazitology radí, že odběr stolice je nutné provádět 3x až 6x, aby se vyloučil falešně negativní obraz. V praxi ale lékaři odmítnou pacienta už po jediném negativním nálezu.
"Samozřejmě se parazité neskrývají za všemi nemocemi, ovšem na některých se mohou podílet," uvádí ze své zkušenosti Ing. Hana Bláhová. "Například škrkavky o sobě dávají vědět škrundáním v žaludku a trávicím ústrojí, nadýmáním, plynatostí. Je-li jich mnoho, mohou vést k ucpání střeva a zácpám. Vajíčka lze spolknout s nemytou zeleninou."

Polibek smrti: Chagasova nemoc se šíří jako AIDS
Takový roup dětský vyvolává nevolnosti a průjmy, snadno proniká stěnou střeva do cévního systému, a tak může způsobit hemeroidy, ženské výtoky, záněty močového měchýře, dokáže ucpat žlučovod… Paraziti bývají prapříčinou zdravotního problému: poškodí tkáně a na oslabené místo nasedají viry a bakterie.

Jíte tatarák? Pak se nedivte!
Z prvoků, jichž jsou desítky, se tady nejčastěji setkáváme s několika druhy:
Plasmodium malarie a vivax, které si vozíme z teplých krajin, ale jsou i na jižní Moravě a jihovýchodním Slovensku.
Giardia intestinalis - lamblie způsobuje zažívací potíže, vředy, celiakii, kolitidy.
Toxoplasmosu gondii hostí více než polovina Čechů.
Entamoeba histolytica má na svědomí průjmy, zažívací potíže.
Babesie jsou přenášeny klíšťaty a jsou spolu s borrelií u nás častou nákazou.
Na další druhy parazitů existují speciální léky. Některé jsou k dispozici v celé EU, u nás však ne. Jedná se například o lék Cesol, jediný lék na ploché červy typu tasemnic a motolic. Ani ty se nám nevyhýbají, s oblibou tataráků se tasemnice v populaci udržela. Motolic je tolik druhů, že je máme skoro všichni. "V tělech pacientů přibývá parazitů s věkem, " upozorňuje Ing. Bláhová.

Domácí zabijačka - doslova!
Nákaza svalovcem stočeným není v ČR dosud zcela vymýcena. Většinou postihuje pracovníky s masem zvířat, vyskytuje se v rodinách, kde pořádají domácí zabijačky, sníte ho s nevařenou klobáskou nebo šunkou.
Tasemnice a tasemničky jsou poměrně známé, méně se ví, jak velké nebezpečí představuje tasemnička v oku, v uchu nebo v močovém ústrojí.
Vážnou parazitární nákazou v Evropě je měchožil zhoubný a větvený: oba tvoří cysty, které se mohou zaměnit s nádorem. Rozbití cysty může pacientovi způsobit anafylaktický šok, ba i smrt. Je bohužel častý, přestože se oficiálně má za to, že jde o vzácné onemocnění.

Točí se vám hlava?
Už naši předkové si všimli určité souvislosti mezi motolicemi a točením hlavy. Všechny motolice (je jich několik druhů) zhoršují metabolismus, ucpávají žlučovody, zhoršují jaterní testy, zvyšují cholesterol. Setkáváme se i s největším parazitem člověka - škulovcem širokým. Nákaza se vyskytuje častěji v rybníkatých oblastech, například v jižních Čechách je běžná. Zdrojem jsou sladkovodní ryby, nakládané nebo uzené.
Tasemnice psí a kočičí nejsou sice denním nálezem, ale nejsou ani vzácné.

Tohle jsou projevy parazitů:
Třasy, tiky, záškuby svalů i noční záškuby těla, závratě, zatmění před očima s pocitem na omdlení, deprese, úzkosti, pocity tísně, tlaku na hrudi, pocit těsně před infarktem.
Poruchy vidění (jeden z prvních příznaků roztroušené sklerózy) mohou souviset s oční formou larvální toxokarózy, ale v oku se najdou různé druhy parazitů.
Atopický ekzém má původce v parazitech Giardia intestinalis, Ascaria a Strongyloides, Dirofillaria.
Paraziti vyvolávají autoimunitní procesy ve tkáních, kde se vyskytují. Vedou prvoci.
Arytmie, tachykardie atd. - v srdci najdete škrkavky, háďátka, motolice i vlasovce.
Migrující larvy nevynechají plíce: astma je způsobeno nejčastěji měchožilem. větveným, ale i migrující toxokarou, škrkavkou, atd.
Paraziti se mohou usadit v kloubech, kloubních váčcích i páteřním kanále. Toxiny parazitů zvyšují revmatoidní faktor. Parazit při migraci vyvolává teploty, jeho noční aktivita vede k nespavosti, spouští migrény, alergie (pokud se usadil ve vedlejších nosních a čelních dutinách), je příčinou tinnitu (ve středním a vnitřním uchu může žít celá řada parazitů).

Co dělat?
Lékaři i veřejnost musí vzít parazity na vědomí, příslušné ministerstvo a odborné ústavy by se měly postarat o dovoz potřebných léků. Rovněž by bylo vhodné, aby se zlepšila i popularizovala činnost parazitologických laboratoří.

Máte-li zájem o kompletní antiparazitární kůru, pište na mahatma772@gmail.com

Březen - pečujeme o žlučník

2. března 2013 v 15:46 Naše tělo

V měsíci březnu věnujme zvýšenou péči žlučníku

Žlučník je orgán zažívacího ústrojí, který se nachází na spodní straně jater, na pravé straně břicha. Slouží v prvé řadě jako zásobárna žlutozelené kapaliny = žluči. Žluč napomáhá při trávení a vstřebávání tuků, má antiseptické účinky na střevní flóru, pomáhá játrům neutralizovat jedovaté látky a žaludku kyselé prostředí. Po požití tučného jídla nebo alkoholu je žluč vylučována do dvanácterníku, což v případě potíží se žlučníkem může způsobovat ostrou bolest.
Žlučníkové problémy bychom neměli nechávat bez povšimnutí, neboť nejen nepříjemně obtěžují, ale také způsobují špatné trávení a tím chátrání celého organismu. Zánět žlučníku může také vážně ohrozit slinivku břišní
Potíže se žlučníkem se mohou projevit:
nadýmáním, říháním
pocitem na zvracení
ostrá bolest na pravé straně břicha pod žebry
bolestí kyčlí a kolen
bolestí hlavy
často se objevuje deprese ve spojení se zácpou nebo průjmem
Do jídelníčku zařaďte:
- lehkou stravu,
- vařená a dušená jídla
- maso libové
- netučné ryby
- nenadýmavá zelenina vařená nebo dušená - mrkev, špenát, červená řepa, chřest, celer, salát,
cuketa, lilek, rajský protlak
- ovoce - bez slupky
Do jídla přidávejte kurkumu - je to silný antioxidant, stimuluje průtok žluči a pomáhá zpracovávat tuky.
Z jídelníčku vyřaďte nebo omezte:
- smažená, tučná jídla, nadýmavá a grilovaná jídla
- živočišné tuky
- kořeněné a tučné sýry
- čerstvé pečivo z bílé mouky, kynutá těsta
- mák, ořechy,
- luštěniny
- nadýmavá zelenina - zelí, cibule, kapusta, květák, paprika, okurka, ředkvičky atd.
- ovoce se slupkou, nedozrálé ovoce, ananas, kiwi, hroznové víno, rybíz, angrešt, hrušky,
jahody, borůvky, brusinky, ostružiny, maliny, rebarbora
- alkohol
- kořeněná a ostrá jídla
- káva
Jídlo se podává po malých porcích po 2-3 hodinách, pokrmy mají být jednoduché z co nejméně ingrediencí

Při onemocněních žlučníku a žlučových cest lze s úspěchem jako doplněk léčby užívat čaje z léčivých rostlin, hlavně ve formě směsí, ale i jako čaje z jednotlivých rostlin. Tyto čajové směsi obsahují jako hlavní účinné složky hořčiny, silice, třísloviny a flavonoidy.
Tyto látky mají pozitivní účinky při poruchách trávení. Rovněž podporují tvorbu a vylučování žluči. Dále zmírňují nadměrnou fermentaci ve střevech a mají i antibakteriální účinky.
Bylinky obsahující hořčiny: zeměžluč, pelyněk, řepík lékařský, jablečník obecný, boldovník vonný, krušina olšová, heřmánek pravý, máta peprná, smetanka lékařská (http://www.biozero.cz/fin-colplustabs-180-tbl.html)
Dobrou funkci žlučníku podporuje také lecitin (http://www.biozero.cz/sojovy-lecitin-98-100g.html) a olej z lněných semínek

Důležité jsou také minerály a vitamíny, po zimě jich máme nedostatek.
Může se do stravy zařadit:
- zelený ječmen
- některé směsné přípravky obsahující minerály a vitamíny hlavně řady B (http://www.biozero.cz/fin-vitabtabs-150-tbl.html)

Potíže se žlučníkem vhodně řeší Švédské kapky (http://www.biozero.cz/svedske-kapky-250-ml.html) a přípravek Detox Max (http://bezvazdravi.webnode.cz/products/detox-max/)
Činnost žlučníku dle orgánových hodin:
nejsilnější energie - 23-1 hodina
nejslabší energie - 11-13 hodina