Říjen 2014

Epsomská sůl, pomocník v péči o tělo, domácnost i zahradu

12. října 2014 v 22:10 Naše tělo
Epsomská sůl se používá už po staletí jako přirozená léčba mnoha neduhů. Četné způsoby využití má i v péči o tělo, zahradu i domácnost. Epsomská sůl je sloučeninou hořčíku a síry (síran hořečnatý), získala své jméno podle slaných pramenů v Epsomu v anglickém hrabství Surrey.

Koupelí nebo peelingovou masáží (návod níže) se kůží vstřebává hořčík i sulfát.
Hořčík řídí v těle přes 325 enzymů. Pomáhá i zmírňovat záněty a kornatění tepen a podporuje správné fungování svalů a nervů. Sulfát zvyšuje tempo, jímž jsou organismem absorbovány nutriční látky, a pomáhá z těla vyplavovat toxiny.

Zde je několik oblíbených způsobů použití epsomské soli chcete-li síranu hořečnatého.

Epsomská sůl v péči o tělo


- Koupele s epsomskou solí zklidňují bolavé svaly

Koupel v epsomské soli je výborný způsob, jak zmírnit bolest svalů, křeče, bolesti kloubů a modřiny. Z tohoto důvodu se jedná o skvělou koupel po intenzivním cvičení. Po koupeli v epsomské soli jsme uvolnění a zrelaxovaní. Je vhodné ji dělat večer před ulehnutím do postele.

Jak na to: Do teplé lázně, tak teplé, jak jen snesete, dejte 2 šálky soli. Pořádně ji rozmíchejte, aby se ve vodě dokonale rozpustila. Nejlepších výsledků docílíte, ponoříte-li se do lázně na 15-25 minut.

Můžete do koupele přidat nejen epsomskou sůl, ale i himalásjkou sůl a sodu bicarbonu - nejen že si příjemně oddychnete a doplníte hořčík (epsomská sůl), ale i minerály (himalájská sůl) a soda bicarbona se postará o vytvoření zásaditého prostředí.

- Koupel s epsomskou solí a jablečným octem.

Jak na to: Do horké koupele přidejte 100g epsomské soli a ½ šálku jablečného octa.

Po dobu koupele lehce masírujte pokožku, aby se póry otevřely.

Koupel provádějte nejlépe před spaním.Napomáhá k lepšímu a klidnějšímu spánku. Naopak druhý den po koupeli se cítíte energičtí a odpočatí.

Jablečný ocet zanechá vaši pokožku jemnou a hladkou, jako při použití zjemňovačů kůže a krémů jako je lanolin.


- Koupele nohou s epsomskou solí

Nemůžete-li si dopřát plnohodnotnou koupel, zkuste alespoń koupel nohou v epsomské soli. Koupel nohou v epsomské soli nejen zmírní jejich otok a vytáhne z těla toxiny, ale navíc zničí plíseň a zbaví vás nepříjemného zápachu. Do větší nádoby s teplou vodou dejte ¼ šálku. Nohy do koupele ponořte na 10-15 minut.


- Pleťový peeling s epsomskou solí

Jak se naše pleť průběžně zbavuje odumřelých buněk, hromadí se tyto buňky na jejím povrchu, ucpávají póry a způsobují kožní problémy. Nejlepší způsob peelingu pomocí epsomské soli představuje masáž plnými hrstmi po celém těle ve sprše nebo ve vaně. Díky této domácí lázeňské péči budete mít pokožku jemnou a svěží.

Můžete si vyrobit i svůj domácí pleťový peeling pomocí kokosového oleje a epsomské soli.
Jak na to: 2 šálky kokosového oleje smícháme s 1 šálkem epsomské soli a můžeme přidat několik kapek esenciálního oleje.


- Čištění obličeje s epsomskou solí

Váš obličej potřebuje čištění a peeling stejně jako zbytek vašeho těla. Nasypte si do dlaně čajovou lžičku epsomské soli, smíchejte s trochou teplé vody. Směsí si vydrhněte jemně obličej a pak si jej pečlivě omyjte. Tento prostředek pokožku nejen čistí a odstraňuje z ní odumřelé buňky, ale také ji omlazuje, odstraňuje černé tečky a předchází akné.


- Zbavte se zácpy pomocí epsomské soli
Epsomská sůl je vynikající projímadlo. Rozpusťte 2 čajové lžičky epsomské soli ve sklenici vody. Nejlepších výsledků dosáhnete, vypijete-li celou sklenici. Pokud vám přijde chuť tekutiny odpudivá, použijte místo vody džus.

Epsomská sůl je rovněž využívána pro očistu lymfatického systému, jater a střev.


- Léčba spálenin od slunce epsomskou solí

Koupel v epsomské soli úžasně zklidňuje kůži spálenou od slunce. Do teplé koupele vmíchejte 1 šálek soli, pořádně rozmíchejte a buďte ve vodě 10-15 minut.


- Kondicionér s epsomskou solí

Epsomská sůl výborně funguje jako hluboce působící kondicionér, který vašim vlasům dodá objem a odstraní z nich mastnotu. Smíchejte stejné díly organického kondicionéru a epsomské soli a hojně naneste na vlasy. Nechte působit 20 minut, pak opláchněte.


- Koupel rukou s epsomskou solí
Koupel rukou představuje výborný způsob zjemnění hrubé kůže, zklidnění bolavých kloubů na rukou, odstranění laku na nehty a veškeré špíny zpod nehtů. Do velké mísy teplé vody přijde ¼ šálku epsomské soli. Rozmíchejte a ponořte do tekutiny ruce na 5-10 minut.

- Balzám na rty
Na suché a popraskané rty si vyrobte domácí balzám s epsomskou solí. Smíchejte stejné díly BIO kokosového oleje a epsomské soli. Velkoryse naneste na rty.

Epsomská sůl jako pomocník v domácnosti a zahradě

- Domácí prostředek k mytí rukou

Smíchejte ½ šálku dětského oleje s ½ šálku vody a přidejte ¼ šálku epsomské soli a několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje. Tuto domácí směs umístěte vedle dřezu, abyste si po práci mohli dopřát řádné umytí rukou.


- Na hmyzí kousnutí
Obklad s epsomskou solí vám pomůže při pokousání hmyzem, pobodání od včel. Smíchejte 2 lžíce epsomské soli s 1 šálkem teplé vody. Namočte do směsi čistou látku a přitiskněte na postiženou oblast za účelem zmírnění bolesti, pálení a svědění.

- Odstraňování třísek
Zbavit se třísky bývá občas záludná a bolestivá činnost. Zapomeňte na jehlu. Ponořte místo, kde máte třísku do lázně s epsomskou solí. Epsomská sůl třísku vytáhne bez porušení kůže.

- Čištění dlaždiček
Špína na obkládačkách v kuchyni a v koupelně se těžko čistí. Silné přípravky na dlaždičky jsou nejen drahé, ale často navíc obsahují škodlivé chemikálie. Připravte si svůj vlastní účinný prostředek na odstraňování špíny z kachliček: smíchejte stejný díl tekutého mycího prostředku na nádobí a epsomské soli. Drhněte dlaždičky houbičkou a pak je dočista opláchněte vodou.

- Zabíjení hmyzu
Smíchejte ¼ šálku epsomské soli se dvěma šálky vody a dejte do rozprašovače. Nastříkejte směs na rostliny nebo v domácnosti a bezpečně odradíte hmyz, aniž byste museli sáhnout k použití chemických insekticidů.

- Hnojení trávníku a rostlin

Epsomská sůl je výborné hnojivo na trávník a pokojové rostliny. Chcete-li mít trávu zelenější, přidejte epsomskou sůl do vody v poměru 1 šálek na necelé 4 l a pokropte s ní trávník. Při hnojení pokojových rostlin prostě stačí nasypat jednou týdně trochu epsomské soli na půdu v místech, kde rostlina vyrůstá ze země - kolem její základny. Tato metoda hnojení také výborně funguje u rajčat a jiné zeleniny.


- Péče o prádlo
Epsomská sůl smíchaná s trochou esenciálního oleje vám poslouží jako skvělá aviváž. Sůl navíc pomůže z pračky odstranit nánosy pracího prášku. Smíchejte 4 šálky epsomské soli s 20 kapkami svého oblíbeného esenciálního oleje. Do každého praní přidejte ¼ šálku.


Říjen - pečujeme o žaludek

1. října 2014 v 21:35 Naše tělo
V měsíci " říjnu " je podle přírodní medicíny nejvíce ohroženým orgánem: " žaludek..."
Také už jste někdy něco "nemohli strávit", nebo Vám to "leželo v žaludku" či jste na cosi prostě "neměli žaludek"? Určitě ano. Opět se zde projevuje moudrost a smysluplnost každého rčení.

Žaludek funguje jako zrcadlo naší psychiky. Je emočně nejcitlivější orgán našeho těla, proto je potřeba zaměřit se na svoji psychiku a vyhýbat se stresům. Problém v činnosti žaludku je především způsoben nesprávnou funkcí žaludečních šťáv. To se později může projevit v podobě výskytu žaludečních vředů. Důsledkem disharmonie žaludku bývají často afty, bolestivé nebo krvácející dásně a bolesti zubů i praskliny v koutcích úst.


Strachem a depresí - klesá tvorba žaludečních šťáv.
Vztekem a agresivitou - dochází k nadprodukci žaludečních šťáv.


Čemu se vyhýbat
smaženým a tučným jídlům
kouření
pití alkoholu
pití kávy
snažte se zmírnit stres

Máte-li zažívací problémy - před jídlem vypijte šálek zeleného čaje.
Trpíte-li nadýmáním či zácpou pijte čaje z fenyklu, máty a pampelišky.
Podrážděný žaludek uklidní ve slupce vařené, rozmačkané 2 brambory.
Pro podporu činnosti žaludku užívejte švédské kapky - k dostání zde

Celý měsíc podporujte žaludeční činnost - bylinami jako nať řepíku, zeměžluče, kořene anděliky a puškvorce - je vhodné je smíchat s heřmánkem, mátou, meduňkou a fenyklem.
Pijte fenyklový odvar - 3 minuty povařit (aby vyprchaly silice, které můžou dráždit zažívací trakt), nechat odstát a popíjet celý den (1 polévková lžíce fenyklu na 1l vody)
Vynikající je rovněž extrakt z houby čagy Befungin, která pozitivně působí na narušené a podrážděné sliznice - k dostání zde

Orgánové hodiny - žaludku:
Nejsilnější energie " žaludku " - je každý den ráno mezi 7 - 9 hodinou.
Nejslabší energie " žaludku " - je každý den večer mezi 19 - 21 hodinou.